top of page

World Wide Web’in 33. Yılı Kutlu Olsun!

İlk web sayfasının ne olduğunu merak etmiş miydiniz?

WWW önerisi Tim Berners-Lee tarafından 1989’da geliştirildi ve Robert Cailliau’nun yardımıyla daha da geliştirildi. Birlikte, Köprü Metni Aktarım Protokolü’nü (HTTP) geliştirebildiler ve ardından 1992’nin başlarında piyasaya sürülmek üzere kurdular. Diğer birçok harika teknoloji gibi, WWW de başlangıçta halka yönelik değildi ve fizikçiler tarafından veri paylaşmak için kullanılmak üzere tasarlandı.

Berners-Lee, merkezi İsviçre’de bulunan araştırma kuruluşu CERN’de öğretim üyesiydi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Stanford Üniversitesi gibi diğer araştırma kurumları, bilgileri dahili olarak paylaşmak için karmaşık sistemler geliştirmişti ve Berners-Lee, CERN’in sistemini diğerlerine bağlamanın bir yolunu aradı.


1989’da böyle bir ağ için bir plan çizdi ve sonraki yıllarda geliştirdi. Kullandığı bilgisayar, dünyanın ilk internet sunucusu oldu. Berners-Lee, 1991’de ilk web sayfasını yazdı ve yayınladı. Görselde gördüğünüz bu web sayfasına ait ilk görsel 1992'de kaydedildi ve projeyi anlatan bir metin taslağından ibaret.

World Wide Web, bugün dünyayı yöneten binlerce başka buluşun ortaya çıkmasına yol açan devrim niteliğinde bir teknolojidir. Ancak World Wide Web’in kitleler tarafından fark edilmesi birkaç yıl aldı.

1992 yılında internette yalnızca 50 web sayfası varken, dört yıl sonra bu sayı 40 milyonu aştı. Şu anda ise 1,6 milyardan fazla canlı web sitesi var. Bu kalabalıkta öne çıkmak için web tasarım hizmetleriyle Omnia Kreatif hizmetinizde!


World Wide Web’in 33. Yılı Kutlu Olsun!

Comentarios


bottom of page